search

Ivančice financují muzeum stíracími pohlednicemi s Muchovými motivy

https://fundartovka.cz/mucha

 

Ivančice 9. června 2021 – Unikátní triptych Tři věky: Věk lásky, Věk rozumu, Věk moudrosti, který Alfons Mucha stihl před svou smrtí v roce 1939 pouze naskicovat, použije město Ivančice k financování rekonstrukce tamního Muzea Alfonse Muchy. Dílo je vydáno na třech pohlednicích z dílny Státní tiskárny cenin, publikovaných v limitované sérii a opatřených unikátním stíracím výherním polem. Cílová částka na úspěšnou obnovu Muchova muzea je 15 milionů korun.

Město Ivančice se rozhodlo obnovit památník Alfonse Muchy, muzeum na místním malebném náměstí, v rodném domě mistra Muchy. Financování se chystá zajistit pomocí tzv. fundraisingu. „Jsme velmi hrdí na to, že v našem městě stojí památník nejvýznamnějšího českého secesního malíře, našeho rodáka, Alfonse Muchy. Muzeum, které je současně památníkem, však už nutně potřebuje rekonstrukci a my na ni sháníme peníze pomocí fundraisingu. Každý, kdo se rozhodne nám pomoci, to může udělat prostřednictvím nákupu unikátních výherních pohlednic s vyobrazením v této podobě dosud nezveřejněného mistrova triptychu Tři věky,“ říká místostarosta Ivančic Roman Sládek. Fundraisingovou akcí, kterou zajišťuje společnost Charitativní losy s. r. o. na webu Fundartovka.cz, chce město na obnovu získat alespoň 15 milionů korun.

Samotné muzeum si rekonstrukci zaslouží nejen z pohledu kulturního, ale i jako turistická destinace. O Muchovo dílo je ve světě velký zájem – Slovanská epopej i jeho secesní plakáty z období pobytu ve Francii mají nespočet obdivovatelů. Jeho rodiště by nemělo zůstat zapomenuto a všichni, kdo jsou ochotni za uměním cestovat, by měli mít možnost se s mistrovým dílem seznámit – a to s přidanou hodnotou rodného města, kde jako malíř světového významu vyrůstal a začínal tvořit.

„Z jižní Moravy pochází celá řada slavných jmen, kterými se můžeme chlubit. Alfons Mucha ovšem patří mezi ty nejvýznamnější. Věřím, že společné aktivity města, Ministerstva kultury, kraje, podpory podnikatelů a spousty dalších drobnějších donátorů brzy povedou ke shromáždění cílové částky na obnovu muzea tohoto ivančického rodáka. Alfons Mucha si to zaslouží,“ uvedl hejtman Jan Grolich. Jihomoravský kraj nad celou akcí oficiálně převzal záštitu.

Ivančická radnice dlouho sháněla vhodný námět pro připravované pohlednice a zastupitel Roman Sládek přišel s návrhem na použití nedokončeného díla. Skici Tří věků k účelu obnovy muzea následně zdarma poskytl mistrův vnuk John Mucha. „Alfons Mucha namaloval mnoho původních skic Tří věků, které se dochovaly v různém stavu, ale žádná z nich nebyla pro takovýto účel vhodná. Rozhodl jsem se, že Ivančicím poskytnu Tři věky v dosud nezveřejněné kolorované verzi, a věřím, že k vybrání dostatečného množství financí na obnovu muzea pomohou,“ říká malířův vnuk John Mucha.

Unikátní Muchův nedokončený triptych vyjde na třech sběratelských pohlednicích, každá v nákladu 20 tisíc kusů. Samotné pohlednice se speciálním stíracím polem, které jejich majiteli umožní vyhrát jednu z několika zajímavých cen, vytiskla Státní tiskárna cenin. Pohlednice je již možné zakoupit na internetu a zajímavostí obsahují více. „Město Ivančice nás oslovilo, zda bychom jim pomohli vyrobit pohlednice, které budou něčím výjimečné. Kromě nádherného motivu jsme na zadní stranu umístili stírací pole podobné losům loterijních společností, vyrobené pomocí bezpečnostní technologie a ukrývající možnou výhru. Současně jsme na přední stranu umístili kromě triptychu také podobiznu Alfonse Muchy a jeho podpis, obojí lze ale vidět pouze pod UV světlem,“ vysvětluje Tomáš Hebelka, ředitel Státní tiskárny cenin. „Ten, kdo si zakoupí pohlednici, může pod stíracím polem najít třeba vstupenku k nám do muzea, knihu nebo voucher na reprodukci mistrova obrazu,“ doplňuje Sládek.

Nedokončený triptych Tři věky: Věk rozumu, Věk moudrosti a Věk lásky Ve stínu hrozby dalšího světového válečného konfliktu se Mucha rozhodl prostřednictvím svého díla promluvit nejen ke Slovanům jako ve svém opus magnum Slovanská epopej, ale přímo k celému světu, který politika Německé říše hodlala uvrhnout do druhé světové války. Muchovo dílo mělo zobrazovat propojení rozumu, moudrosti a lásky jako pilířů, na nichž celá civilizace stojí. Rozum a láska podle něj představují dva extrémy, které je možné spojit pouze prostřednictvím moudrosti. Do své smrti Mucha stihl zpracovat plné vzory pro každý z obrazů, a to tužkou a akvarelem. Triptych už ale bohužel nestihl dokončit. Výslech na gestapu krátce po vpádu wehrmachtu na naše území a zdravotní komplikace (zápal plic) přispěly k jeho smrti.

  

Kontakt pro média

2. místostarosta Ivančic

Ing. Roman Sládek

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: 602 200 783

 

Změny & aktuality

15. červenec

Otvírací doba věže během Ivančické pouti

Těšíme se na Vaši návštěvu věže i během Ivančické pouti 24. - 25. 7. 2021. V sobotu přidáváme ještě jednu prohlídku v 17.30. Prohlídky proběhnou tedy následovně: Sobota: 9.30, 11.00, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30
Neděle: 9.30, 11.00, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30 Stavte se za námi :-)  

Číst více
8. červenec

Razítkovací hra Zastaveníčko

Již 3. ročník razítkovací hry Zastaveníčko spuštěn od 8. 7. 2021! Více informací zde :-)

Číst více
1. červenec

Otevírací doba ivančické věže o prázdninách

Všední dny: 9.30, 11.00, 13.30, 14.30, 15.30
Víkendy: 9.30, 11.00, 13.30, 14.30, 15.30, 16.20 Více informací o naší věži zde :-)

Číst více
25. červen

UKONČENO - Sběrné místo pro pomoc obcím na Břeclavsku a Hodonínsku

SBÍRKA UKONČENA   Sběrné místo pro oblast zasaženou tornádem v KIC Ivančice - Památník A. Muchy, Palackého nám. 9     Aktuální seznam potřebných věcí pro Hodonínsko zveřejňuje Dům kultury zde: https://www.facebook.com/dkhodonin     Telefon: 546 451 870   Otevírací doba: Pondělí, středa 9.00–12.00, 13.00–17.00 Úterý, čtvrtek, …

Číst více
15. červen

Ivančice Muchovi - prodej unikátních pohlednic podpoří obnovu památníku A. Muchy

Ivančice financují muzeum stíracími pohlednicemi s Muchovými motivy https://fundartovka.cz/mucha   Ivančice 9. června 2021 – Unikátní triptych Tři věky: Věk lásky, Věk rozumu, Věk moudrosti, který Alfons Mucha stihl před svou smrtí v roce 1939 pouze naskicovat, použije město Ivančice k financování rekonstrukce tamního Muzea Alfonse Muchy. Dílo je vydáno na třech …

Číst více
22. březen

Oba díly hry "Kříže"

Informace o obou dílech hry "Kříže" naleznete v záložce Kulturní program - Aktuální program po kliknutí na datum nebo zde: Kříže - první dílKříže - druhý díl.  

Číst více