search

Výstava Nadčasový Mucha: Spojení světů unikátním způsobem propojuje dílo Alfonse Muchy s umělci, kteří se nechali jeho stylem inspirovat. V jejich tvorbě tak nacházíme typické prvky Muchových děl.

Výstava je součástí projektu Muchovy stezky, jehož ambicí je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světě. K těmto místům neodmyslitelně patří Ivančice, Muchovo rodné město.

A právě v Ivančicích je nyní možné výstavu Nadčasový Mucha: Spojení světů navštívit. Zavítáte-li do Památníku Alfonse Muchy, budete mít možnost zhlédnout unikátní propojení Muchových plakátů a litografií s díly asijských, amerických i evropských umělců 20. a 21. století, a to například i v netradiční podobě japonských komiksů a grafických románů manga.

Renesanci Muchova jména odstartovala v 60. letech 20. století zejména výstava Art Nouveau and Alphonse Mucha pořádaná v roce 1963 v Londýně. Kritici i veřejnost byli nadšení spirálovitými liniemi v kombinaci s půvabnými ženskými postavami, slavně nazývanými Le style Mucha, který se stal synonymem secese. Tato výstava zaznamenala obrovský úspěch také u mládeže pohybující se na kulturní scéně. Rostoucí krize a frustrace ze studené války volaly po útěku do krásného fantazijního světa, který Mucha představoval. Tím se jeho díla dostala z pláten a plakátů na přebaly hudebních alb nebo do amerických a japonských komiksů. Tento jeho vliv přetrvává dodnes a spojuje tak různorodé světy.

Alfons Mucha prožil v Ivančicích dětství a mládí. Kromě výstavy, pamětní desky a několika objektů nesoucích jeho jméno stojí za prožití i tematická procházka Dvě lásky Alfonse Muchy. Ta nás zavádí na 11 míst spjatých s jeho životem v Ivančicích, od školy a první lásky Jůlinky, přes kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam jako malý chlapec vyryl do lavice své iniciály, až po poutní kostel svatého Jakuba, jedno z jeho zamilovaných míst. Více informací na webu Destinace Brněnsko zde. Audioprůvodce je ke stažení zde. Brožurka ke stažení zde

Výstavu Nadčasový Mucha: Spojení světů můžete v Ivančicích navštívit denně v Památníku Alfonse Muchy na Palackého náměstí 9. Další výstavy z této série se nachází v Moravském Krumlově, Mikulově a v Hrušovanech nad Jevišovkou. Projekt Muchovy stezky a série výstav Nadčasový Mucha: Spojení světů vznikly z iniciativy Nadace Mucha. Více informací na www.muchatrail.eu, www.muchafoundation.org a www.jizni-morava.cz.

Vstupné na výstavu je 80 / 40 Kč, otevřeno denně v otevírací době Kulturního a informačního centra.

Skupiny platí vstupné za celou skupinu najednou (prosíme, objednávejte se předem).

 

Původní stálá expozice Alfonse Muchy je od 18. 3. 2019 zrušena a připravuje se její nová podoba.