search

Výstava Alfons Mucha: Květinové světy klade důraz na Muchou nejčastěji používaný motiv, květiny a přírodu obecně.

Výstava je součástí projektu Muchovy stezky, jehož ambicí je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světě. K těmto místům neodmyslitelně patří Ivančice, Muchovo rodné město.

Květiny jsou jednou z nejcharakterističtějších součástí Muchova grafického stylu. Výstava, kterou můžete navštívit v Památníku Alfonse Muchy, je právě květinami propojená. Světově známý „le style Mucha“ má charakteristickou kompozici, v níž vyniká půvabná žena, harmonicky naaranžovaná s květy a dalšími přírodními motivy, často umístěnými do architektonického rámce.  Výstava zaměřená na Muchovo používání květinových motivů zkoumá používání květinových motivů, mapuje Muchovy květinové světy a jejich poselství.

Alfons Mucha však využíval květiny nejen jako prostředek ke sdělení, ale v několika případech také jako ústřední motiv díla. Příkladem budiž polovina dekorativního panó „Ovoce a Květiny“, a především jeden z Muchových známých cyklů Květiny, kde čtyři éterické rusalky představují Růži, Kosatec, Karafiát a Lilii. „Je to jasný případ, kdy umění v každém jednotlivém případě oslavuje krásu. Pomocí pouze tlumených barev a harmonické kompozice vdechl Mucha každé scéně pocit klidu a tiché radosti.“ (z knihy Ivan Lendl: Alfons Mucha)

Dalším příkladem, na první pohled méně nápadným, je užití květinových motivů v možná nejslavnějším Muchově díle (kromě Slovanské epopeje), v plakátu „Zodiac“ (někdy nazýváno česky „Zvěrokruh“). Ten znázorňuje ženu z profilu s nápadným křišťálem zasazeným do diadému. Do spodní části pak Mucha umístil proti sobě Slunce podložené kruhovým květem a Měsíc, k němuž se pojí svazek makovic.

Pro dokreslení kontextu je výstava doplněna fotografiemi fasád secesních staveb na Moravě a Slovensku od profesora Petera Schuberta, člena Wiener Künstlerhaus. Profesor Schubert vytváří prostřednictvím fotografií fasád secesních domů „umělecký dokument“. Nepravidelné okraje snímků představují detaily „vytržené z fasád“ a odpovídají fotografické praxi kolem roku 1900.

 

Alfons Mucha prožil v Ivančicích dětství a mládí. Kromě výstavy, pamětní desky a několika objektů nesoucích jeho jméno stojí za prožití i tematická procházka Dvě lásky Alfonse Muchy. Ta nás zavádí na 11 míst spjatých s jeho životem v Ivančicích, od školy a první lásky Jůlinky, přes kostel Nanebevzetí Panny Marie, kam jako malý chlapec vyryl do lavice své iniciály, až po poutní kostel svatého Jakuba, jedno z jeho zamilovaných míst. Více informací na webu Destinace Brněnsko zde. Audioprůvodce je ke stažení zde. Brožurka ke stažení zde

 

Výstavu si můžete prohlédnout denně v Památníku Alfonse Muchy na Palackého náměstí 9. Další výstavy z této série se nachází v Moravském Krumlově, Hrušovanech nad Jevišovkou a letos poprvé také ve slovenských Piešťanech. Projekt Muchovy stezky a série výstav Alfons Mucha: Květinové světy vznikly z iniciativy Nadace Mucha. Více informací na www.muchatrail.eu, www.muchafoundation.org a www.jizni-morava.cz.

Vstupné na výstavu je 40 / 20 Kč, otevřeno denně v otevírací době Kulturního a informačního centra (v době konání Slavností chřestu a vína je v sobotu a v neděli výstava přístupná pouze pro návštěvníky Slavností).

Skupiny platí vstupné za celou skupinu najednou. U skupin nad 15 osob je nutné objednání předem.

U výstavy je otevřen také gift shop s rozmanitým zbožím s motivy Alfonse Muchy.